Piens ir pamatprodukts, kas nodrošina mūsu ķermeņa funkcionēšanas spējas. Piens satur kalciju, kas stiprina kaulus un zobus, par to vairs nav jāpārliecina neviens. Piens samazina arī sasprindzinājumu. Tas skaidrojams, galvenokārt, ar lielo kalcija daudzumu, kas regulē sirdsdarbību un nervu šūnu uzbudināmību.

Savukārt pienā esošā linolēnskābe ir nozīmīga taukskābe, kas cīnās ar dažāda veida vēža attīstību, kā arī samazina holesterīnu un novērš aterosklerozi. Šī viela sastopama vienīgi govs pienā, kuras barotas ar zāli!

Pētījumos ir atklāts, ka piens satur vairāk nekā 100 dažādus komponentus, un tajā ir daudz un dažādas vielas un vitamīni, kuri nodrošina cilvēka organisma ilgtspējīgu darbību. Pierādījums tam ir piena ietekme uz veselību, tas spēj samazināt asinsspiedienu, samazināt saslimšanas risku ar vēzi, stiprināt imūnsistēmu. Tik plašas darbības nespēj veikt neviens cits pārtikas produkts.

Tautas dziednieki ar pienu palīdzējuši saindēšanās gadījumos. Jo piena olbaltumvielas spēj saistīt skābju un sārmju tvaikus un neitralizēt veselībai kaitīgas vielas. Ne velti antīkās medicīnas pamatlicējs Hipokrāts teicis: ” PIENS IR PĀRTIKAS PRODUKTA PILNĪBA.”

Piena lietošana pārtikā ir pazīstama jau izsenis, sākot ar lopu pieradināšanas laikiem. Savukārt Latviešu mitoloģijā piens bijis neiztrūkstošs ziedojums senajām dievībām. Tas likts galdā senču garu – veļu mielastam, kā arī gadskārtas svinamajās dienās. Tautas priekšstatos piens ir pārticīgas dzīves un veiksmes simbols. Teikas stāsta arī par piena upēm un sviesta kalniem!

Zemnieku saimniecība “Veckūkuri” mājo vietā, kur piena aura gaisā virmo daudz senāk kā tas sākotnēji varētu likties. Saimniecība atrodas Jercēnu pagasta “Cālīšos”, kur vēsturiski jau ir pastāvējusi piensaimniecība, kas 19. gs. pirmajā pusē brangi apgādājusi Jercēnu piensaimnieku biedrību “Andrupe” ar Latvijas lauku pienu un sviestu. Savukārt mūsdienu saimniecība savu nosaukumu “Veckūkuri” ir mantojusi no saimnieces vecāsmātes saimniecības, kas arī atrodas Strenču novadā, taču otrpus Gaujai, kur sākotnēji tika sperti pirmie soļi zemnieku saimniecības izveidē.

Piena slaukšanas process saimniecībā ir ierīkots tā, lai pienam nebūtu saskares ar gaisu, tāpēc tajā ir maz mikroorganismu un neveidojas pienskābās baktērijas, jo, substancei strauji atdziestot, tās nespēj savairoties. Tā ir atbilde uz satraukto pircēju jautājumu, kāpēc svaigpiens nerūgst, kā tas pienam būtu jādara! Ja vēlies Veckūkuru svaigpienu saraudzēt, neatstāj to vienkārši uz galda, jo cerēta efekta nebūs – tas nesaskābs un nesarecēs, bet iemantos rūgtenu garšu. Iemaisi svaigpienā nedaudz kefīra, lakto vai tīrkultūras, lai veicinātu pienskābo baktēriju veidošanos, un būs arī rūgušpiens.

Jercēnu pagasta zemnieku saimniecībā “Veckūkuri” ietilpst ne tikai slaucamo govju ferma, bet arī piena pārstrādes uzņēmums, kas ražo ekskluzīvu svaigpiena produktu līniju ar zīmolu MANS PIENS. Produkti nesatur sliktās vielas un konservantus, tāpēc arī to derīguma termiņš ir salīdzinoši īsāks.

Saimniecības iecerēs ir vērienīga saimniecības modernizācija un attīstība. Ir uzsākts projekts modernizētas un robotizētas kūts būvniecībai šķirnes slaucamajām govīm, tādējādi paplašinot nišas produktu ražošanu no pašu saimniecībā iegūtā piena. Mēs neiepērkam pienu no citiem, bet savus svaigpiena produktus ražojam tikai no pašu saimniecībā iegūtā piena!

Saimniecības plānos ir piedāvāt ne tikai Latvijas lauku svaigo garšu caur svaigpiena produktiem, bet arī padarīt mūsu dārzus zaļākus un zemi auglīgāku, piedāvājot dabisku augsnes bagātinātāju, kas darināts no govs “zelta”, kas izsenis jau ir bijis Latvijā turēto gotiņu pamatuzdevums.

Saimniecības misija

Nodrošināt Latvijas iedzīvotājus ar kvalitatīviem, inovatīviem piena produktiem, kas tiek gatavoti no pašu saimniecībā iegūtā piena, izmantojot dabīgās sastāvdaļas, apvienojot ideju, modernās tehnoloģijas un roku darbu.

Saimniecības vīzija

Stabils un konkurētspējīgs svaigpiena produktu ražotājs, kas savu produkciju piedāvā Latvijas iedzīvotājiem.

Saimniecības vērtības

Dabīgs, inovatīvs Latvijas lauku produkts un lauksaimniecības ilgtspējīga attīstība.

Foto: www.fotofabrika.lv

Piena pārstrādes uzņēmums darbojas kopš 2000. gada, un sākotnēji ražoja svaigpienu “tieši no govs pupa”, kur tūliņ pēc slaukšanas piens tiek strauji atdzesēts un pildīts pudelēs, tamdēļ Veckūkuru piens ir svaigs un garšīgs!

Zs “Veckūkuri” bija viena no pirmajām saimniecībām, kura uzsāka savas produkcijas ražošanu PVD atzītā piena pārstrādes uzņēmumā.

2010. gadā uzņēmums sāka ražot arī jogurtus no tikko slaukta svaigpiena, pievienojot jogurta baktēriju jau pēc pasterizācijas, kas nodrošina, ka baktērijas paliek dzīvas un veic labos darbus mūsu organismā. Tā rodas pamats mūsu saldo jogurtu un sāļo mērcīšu daudzveidībai. Jogurtiem pievienojam tikai īstas ogas un augļus, Latvijas rupjmaizi un graudu pārslas. Šobrīd tiek ražoti arī tādi produkti kā svaigā siera lodītes eļļā, sviests ar dažādām garšvielām, tīrkultūra ar piedevām, jogurta mērcītes, mājas siers, svaigā siera deserts un citi svaigpiena produkti.

Piena pārstrādes cehs 2009. gadā tika iekārtots un uzlabots tagadējā veidolā, taču uzņēmuma plānos ir paplašināties, un drīzumā tiks atvērts arī jaunuzbūvētais piena pārstrādes cehs, kas ļaus palielināt ražošanas apjomu un palīdzēs jaunām idejām pārtapt par garšīgiem produktiem.

Uzņēmumā ir ieviesta HACCP sistēma, kas ir pārtikas uzņēmuma paškontroles sistēma, drošas un nekaitīgas pārtikas apritei.

Svaigpiena produkti ir jālieto svaigi, tamdēļ Veckūkuru produktiem netiek pievienoti konservanti, kas ļauj produktam veikalu plauktos uzturēties ilgāk. MANS PIENS produkti ir ar īsāku derīguma termiņu, taču viennozīmīgi ar LAUKU SVAIGO GARŠU! Produkti tiek ražoti tikai no savā saimniecībā iegūta piena.

Radot jaunus piena produktus, tiek domāts kā pārsteigt un palutināt gardēžus ar vēl nebijušām garšām! Jaunu produktu idejas rodas iespaidojoties gan no Latvijas dabas, gan ceļojumiem, tamdēļ saimniecībā iegūtais piens pilnībā tiek izmantots uz vietas, ražojot nišas produktus ar zīmolu MANS PIENS.

Foto: Rimi projekts “Latvijas gardākie stāsti”